Muzyka a nauka

 

Oto nasze stanowiska:
Tworzenie historii Ι SITA Learning System Ι Trzy sposoby uczenia Ι Muzyka a nauka Ι MindWave Mobile Ι Krzywa zapamiętywania Ι Gry edukacyjne Ι Relaksacja STONE Ι Mapa umysłu Ι Professor Why? Ι Wróć do strony MÓZG 2014


Obejrzyj film ze stanowiska

 

 

 

Po co muzyka do nauki?

W latach 50. XX wieku Dr Alfred Tomatis zajął się badaniem „efektu Mozarta”. Odkrył, że dźwięki o pewnej częstotliwości i wysokości wpływają na nasz mózg poprawiając koncentrację i pamięć, pobudzają korę mózgową, wzmagają kreatywność i łączą obie półkule wprowadzając w stan równowagi, co skutkuje lepszym przyswajaniem wiedzy. Naukowcy zauważyli, że muzyka barokowa, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie szybszego uczenia się. Spokojne tony obniżą twoje ciśnienie krwi i zmniejszą liczbę uderzeń serca, wprowadzając je w spokojny rytm. To pomoże ci się zrelaksować i w efekcie ułatwi naukę. Dodatkowo w kojących i pogodnych utworach barokowych znajdziesz skrzypce, harfy i gitary, których wysokie częstotliwości naładują baterie twojego mózgu, z kolei niektóre dźwięki o niskiej częstotliwości, takie jak hałas ruchu ulicznego, lotnisk, placów budowy wyczerpują mózg.

 

Jakie utwory będą dla mnie odpowiednie?

Każdy odnajduje swój własny rytm nauki – i dokładnie tak samo jest z muzyką. Twoją efektywność w trakcie ślęczenia przy książkach może podnieść zarówno Mozart, jak i ścieżka dźwiękowa z ulubionego filmu. Jedyna ważna zasada – utwór powinien być instrumentalny. Kiedy twój umysł zajmie się słowami piosenki, nie skoncentruje się na nauce.

 

Materiały dodatkowe: