Spirometria
Oto nasze stanowiska:
Dylemat zwrotnicy Ι Dobry sen Ι Zbieg okoliczności Ι Mechanizm strachu, a wirtualna rzeczywistość Ι Hipnoza Ι Puls Ι Spirometria Ι Fale MÓZGowe ΙRzeczy pozornie niemożliwe Ι Wróć do strony MÓZG 2015
„Na jak długo można wstrzymać powietrze
i ile się go mieści w naszych płucach?
Jak można to sprawdzić?
Ile powietrza pomieści w sobie sportowiec
i jaki ma to wpływ na jego kondycję?
Da się zrobić „rzeźbę” dzięki oddychaniu?”
Pojemność płuc wskazuje na stan kondycji człowieka. Im głębszy może być jego oddech (czyli im większa pojemność płuc), tym więcej powietrza dostaje się do pęcherzyków płucnych i więcej tlenu dociera do krwi, a tlen to po prostu energia. Pojemność płuc, w potocznym rozumieniu, to maksymalna ilość powietrza, która zmieści się w naszych płucach. Na pojemność płuc (dokładniej: pojemność płuc całkowitą – TLC) składają się VC (pojemność życiowa) i RV (pojemność zalegająca, czyli około 1,2 litra powietrza, które nie jest wymieniane podczas standardowego oddechu). Ową pojemność płuc można mierzyć zarówno podczas wdechu (mierzenie, ile mililitrów powietrza wejdzie do płuc podczas dużego wdechu), jak i i wydechu (mierzenie, ile mililitrów powietrza wyjdzie z płuc podczas wydechu po wcześniejszym wykonaniu dużego wdechu). U przeciętnego mężczyzny pojemność płuc waha się pomiędzy 4,5-5 litrów, a u kobiety wynosi około 3,2 litra. Oczywiście wartości te zależą od wieku, wzrostu i uprawianych ćwiczeń fizycznych. Uprawianie sportu znacząco wpływa na zwiększenie pojemności płuc. U sportowców jest ona o wiele wyższa niż przeciętnie i waha się pomiędzy 6 a 8 litrów;pływak zawodowy może pomieścić o swoich płucach nawet do 11 litrów powietrza!
Wydolność płuc można też ćwiczyć używając kawałka papieru. Ćwiczenie polega na przyłożeniu do ściany kartki i próbie utrzymania jej jak najdłużej w jednym miejscu przez bardzo wolne wypuszczanie powietrza z płuc. Przed rozpoczęciem ćwiczenia trzeba wziąć głęboki oddech, a kartkę puścić w momencie, kiedy zaczyna się wydmuchiwać powietrze.
HEXASKIN – koszulka biometryczna
Co to takiego koszulka biometryczna?
Więcej…