Zbieg okoliczności

Oto nasze stanowiska:

Dylemat zwrotnicy Ι Dobry sen Ι Zbieg okoliczności Ι Mechanizm strachu, a wirtualna rzeczywistość Ι Hipnoza Ι Puls Ι Spirometria Ι Fale MÓZGowe ΙRzeczy pozornie niemożliwe Ι Wróć do strony MÓZG 2015


Jeśli ludzie chcą być szczęśliwi konstruując, własne kariery ważne,

aby nie czuli się niewolnikami swoich planów i byli otwarci na zmiany

(Krumboltz, Levin 2004).

 

„Czy zdarzyło Ci się kiedyś doświadczyć jakiegoś zbiegu okoliczności,

który wpłynął w znacznej mierze na twoje życie?

Okazuje się, że można sztucznie generować zbiegi okoliczności, 

dzięki którym otrzymamy coś, czego w danej chwili potrzebujemy.”

 

Teoria szczęśliwych przypadków, zbiegów okolicznościzakłada, że szczęście nie jest wypadkiem. Będąc otwartym na nieplanowane zdarzenia, jakie mają miejsce w naszym życiu, tworząc je i przekształcając, zwiększamy możliwości rozwoju naszej kariery w zmieniającym się i nieprzewidywalnym świecie obawa i niepokój o przyszłość jest normalnym uczuciem, które można przezwyciężyć:

  • planowanie, (konstruowanie) ścieżki kariery jest procesem całożyciowego uczenia się, który wymaga od nas podejmowania niezliczonej ilości decyzji w odpowiedzi na niespodziewane wydarzenia.
  • jeśli będziemy otwarci na świat wokół nas i będziemy otwarci na uczenie się możemy kreować przypadkowe, nieplanowane zdarzenia i czerpać korzyści z ich pojawienia się w naszym życiu włączające je w konstrukcję naszej kariery.

 

Zapisz problem na kartce. Podkreśl ważne słowa, wyrażenia, następnie każde z nich napisz na osobnej kartce i wypisz jak najwięcej skojarzeń, aspektów z nim związanych, mogą być nawet zupełnie oddzielone od głównego problemu. Następnie spróbuj znaleźć powiązania pomiędzy tymi wcześniej niezależnymi aspektami różnych kluczowych słów. Powinna w ten sposób, powstać bardziej szeroka, ogólna wizja problemu, przez co może pojawić się więcej rozwiązań.

 

Do poczytania:

 

Termin synchroniczności odnosi się do wszystkich tych zbiegów okoliczności, które odbieramy jako nieprzypadkowe i znaczące, przez co wzbogacają nasze życie wewnętrzne i co więcej, według autora, mogą pomóc nam dostrzec naturalną więź z wszechświatem. Kirby celowo stosuje tutaj pojęcie wszechświata rozumianego jako energia, ponieważ zdecydowanie odcina się w swojej książce od religii. Autor radzi, aby przekonania i wiarę odłożyć na bok i użyć własnych mocy, żeby skorzystać z nowoczesnego narzędzia duchowego samorozwoju – dostrzegania Wydarzeń Synchronistycznych.

 

Efekt synchroniczności jest książką nieszablonową – czytelnik znajdzie wiele praktycznych wskazówek jak intensywniej doświadczać życia, ożywić twory własnej wyobraźni i połączyć się z kosmosem, ale jednocześnie nie brak w niej racjonalnych uzasadnień przedstawianych teorii i nawiązań do osiągnięć współczesnej nauki. Początkowe rozdziały czyta się z przyjemnością. Surprise w ciekawy sposób tłumaczy skuteczność modlitwy, medytacji i czarnej magii, w wielu miejscach posiłkując się zabawnymi przykładami z własnego życia i perypetiami swoich przyjaciół, co zdecydowanie uatrakcyjnia lekturę i pozwala lepiej zrozumieć tok myślenia autora. Niestety, w kolejnych rozdziałach zaczynają się piętrzyć skomplikowane naukowe, a momentami nieco pseudonaukowe terminy i trzeba wykazać się dużą dozą cierpliwości i koncentracji, aby nadążyć za biegiem myśli Kirby’ego.

 

Efekt synchroniczności to zgrabna mieszanka pojęć z pogranicza fizyki, psychoneurologii, kognitywistyki, psychologii, filozofii Wschodu i czarnej magii. Chociaż teorie autora są w dużej mierze kontrowersyjne, a ich uzasadnienie przypomina bardziej powieść science fiction niż rzetelny naukowy dowód, to sama książka ma swój urok. Stanowi duchowy „fast food”- w kilku nieskomplikowanych krokach możemy nie tylko poczuć zjednoczenie z kosmiczną mocą i sprowokować pożądane wydarzenia, ale też samodzielnie ożywić własne myśli, chociażby po to, żeby nieco postraszyć nimi rodzinę czy przyjaciół. Wszystko to uda się nam, zdaniem autora, osiągnąć, jeśli tylko uwierzymy we własne moce i zaczniemy z nich korzystać.

 

http://img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201109/1315481203_by_husajn90_600.jpg

 

LINKI POSZERZAJĄCE LUB UZUPEŁNIAJĄCE TEMAT: